jj
Pierwszego listopada zgodnie z kalendarzem świąt obchodzonych przez chrześcijan; przypada Święto Zmarłych. Niestety, wraz z postępującym procesem globalizacji, od kilku lat do Europy napływa nowa moda na obchody zachodniego święta Halloween.
Dla wielu młodych ludzi, Halloween jest dobrym pretekstem do zabawy. Należy zadać sobie jednak pytanie: czym tak naprawdę było i jest owe „święto”? Halloween kojarzy się głównie z wydrążoną dynią, przebieraniem się za różne postacie, które mają za zadanie wywarcie strachu. W starożytności, wydrążona i podświetlona dynia, umieszczona obok domu wskazywała, że jego mieszkańcy czczą szatana i należą się im względy demonów. Dzisiejszy uśmiechnięty i wydawałoby się niegroźny wizerunek wydrążonej dyni, to symbol potępionych dusz.
Czas Halloween uważano za okres, kiedy granica między światami żywych i umarłych zacierała się, a więc kontakt z duchami był wówczas najłatwiejszy. Wtedy dokonywano diabolicznych obrzędów, podczas których rytualnie zabijało się zwierzęta, a także i ludzi. Do obyczajów związanych z Halloween było składanie ofiar z dorosłych i dzieci – wrzucano ich do wielkich ognisk, wokół których tańczyli wyznawcy kultu demonów. Anton LaVey, założyciel kościoła szatana oraz autor Biblii szatana stwierdził, że: „Halloween jest najważniejszym dniem w roku Kościoła szatana.” Tak więc kultywowanie zachodniej tradycji święta Halloween, jest niczym innym niż gusłem.
W chrześcijańskim obrządku Wszystkich Świętych chodzi głównie o pamięć; pamięć o zmarłych członkach naszych rodzin i nie tylko. Szanujmy nasze tradycje, wywodzące się z doktryn Kościoła Katolickiego. Święto Zmarłych jest dniem, w którym każdy z nas powinien odwiedzić groby swoich krewnych. 1. listopada cmentarz będzie iskrzył małymi światełkami zniczy, będącymi symbolem pamięci o tych, którzy odeszli. Tego dnia uczcijmy święto, tak jak należy – uczestnicząc we Mszy świętej, składając wiązanki, kwiaty oraz zapalając symboliczny ogień pamięci. Warto też odwiedzić groby patriotów, bezimiennych żołnierzy, którzy także zasługują na pamięć i modlitwę.
Jako Katolicy musimy chronić zwyczaje oraz święta wpisane w naszą religię. I choć wiele osób woli radośnie spędzać Święto Zmarłych, kopiując pogańskie Halloween, to należy wskazać, że podniosłość naszego chrześcijańskiego święta, oprócz wyżej wspomnianej pamięci, ma także na celu uświadomienie nam, że życie jest kruche i również przyjdzie kres naszej egzystencji.
Pamiętajmy, by o nas pamiętano.