13239062_1081082035286725_2923831311929071833_n

Dziś mija 72. rocznica bitwy o Monte Cassino. Była to jedna z najkrwawszych i najbardziej zaciętych walk aliantów z niemieckim Wehrmachtem.

Po zdobyciu Sycylii w 1943 roku, Włochy przeszły na stronę aliantów. Wojska koalicjantów wylądowały w Kalabrii i pod Salerno, dzięki czemu po raz pierwszy od trzech lat, armia niemiecka i aliancka stanęły oko w oko na kontynencie europejskim. Oddziały Wehrmachtu skutecznie broniły się i stopniowo cofały swoje szeregi na północ. W dniach 17-25 stycznia, 15-18 lutego, 15-25 marca Niemcy odparli aż trzy ataki wojsk alianckich.

Należy wskazać, że w czasie II wojny światowej, wzgórza Monte Cairo, San Angelo, Passo Corno oraz Monte Cassino były kluczową pozycją obronną niemieckiej linii Gustawa, strzegącej drogi z Neapolu do Rzymu, którego upadek oznaczałby utratę środkowych Włoch.

Po nieudanym, trzecim natarciu generał Leese, dowódca 8 Armii brytyjskiej zwrócił się do dowódcy 2 Korpusu Polskiego, generała dywizji Władysława Andersa, z propozycją zdobycia wzgórza Monte Cassino. Generał Anders, niespodziewanie dla Brytyjczyków, podjął się wykonania zadania.

monte4

2 Korpus Polski liczył 48 tys. żołnierzy i składał się z 3 Dywizji Strzelców Karpackich, dowodzonej przez generała brygady Bolesława Ducha, 5 Kresowej Dywizji Piechoty, dowodzonej przez generała brygady Nikodema Sulika, 2 Brygady Pancernej, dowodzonej przez generała brygady Bronisława Rakowskiego, grupy artylerii (10 pułków artylerii) dowodzonej przez generała brygady Romana Odzierzyńskiego.

Pierwszy atak II Korpusu Polskiego rozpoczął się w nocy z 11 na 12 maja 1944 roku. W odróżnieniu od wojsk poprzednio szturmujących Monte Cassino, II Korpus Polski nie atakował od strony Cassino. Polskie szeregi wyszły od północnego wschodu, od strony doliny rzeki Rapido i kierowały się na południe, zmierzając do odcięcia klasztoru od reszty pozycji niemieckich. Niestety Niemcy, w oparciu o górzysty teren, mieli dobrze przygotowane pozycje i pola minowe, które skutecznie powstrzymały natarcie. Czołowe polskie bataliony, gdy poniosły straty sięgające 40-70% stanu osobowego i zużyły całą posiadaną amunicję otrzymały rozkaz powrotu na pozycje wyjściowe, co nastąpiło w nocy z 12 na 13 maja. Choć pierwszy atak II Korpusu Polskiego zakończył się niepowodzeniem, to zawiązał znaczne siły niemieckie i umożliwił Brytyjczykom sforsowanie rzek Garigliano i Rapido na południe od Monte Cassino.

18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach, 2 Korpus Polski dowodzony przez gen. Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz z ze znajdującym się na nim klasztorem. To dzięki zwycięstwu naszych polskich żołnierzy, kilka dni później wojska alianckie mogły przełamać linię Gustawa w całym pasie natarcia, wkraczając 4 czerwca 1944 r. do Rzymu!

monte1

Przebieg walk 18 maja 1944:

– w godzinach porannych zdobyto wzgórze 593 i 569 oraz Massę Albanetę

– ok. godziny 10:00- na teren klasztoru wkroczyli żołnierze 12 Pułku Ułanów Podolskich

– ok. godziny 14:00- grupa szturmowa ppor. Adama Lorenza zatknęła na gruzach polską flagę

monte5

Nie był to jednak koniec walk w tych górzystych terenach. Wkrótce alianci ruszyli przeciwko linii Hitlera, przełamując ją w ostatnich dniach maja, przy bardzo dużym wsparciu II Korpusu Polskiego. 4 czerwca alianci zajęli Rzym. Polacy stracili w czasie czwartej bitwy 924 zabitych żołnierzy, 2930 zostało rannych, zaginionych 345. Do końca maja straty te jeszcze wzrosły. Były to niezwykle krwawe i bezlitosne zmagania. W czasie całej kampanii włoskiej, która trwała od 3 września 1943 do 2 maja 1945 roku, alianci stracili blisko 312  tys., a Niemcy około 435  tys. żołnierzy. Czerwone maki na Monte Cassino, które podczas majowej ofensywy ubarwiły wzgórze, na którym stał klasztor, piły krew wielu ofiar. Włoska ziemia do dziś pamięta o wysiłku bezimiennych żołnierzy, których ciała spoczęły na cmentarzach w pobliżu umocnień linii Gustawa. Do końca wojny było jednak daleko, a kampania włoska miała doprowadzić do wzniesienia jeszcze wielu mogił.

Generał Władysław Anders zmarł w Londynie 12 maja 1970r.. Zgodnie z jego ostatnią wolą został pochowany wśród swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino we Włoszech. Cmentarz żołnierzy 2 Korpusu pod Monte Cassino jest dziś jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Polacy w celu oddania hołdu i szacunku poległym bohaterom, zapalają znicze, a także zawieszają różańce, które zdobią setki krzyży. Cmentarz ozdabiają także wykute w kamieniu sentencje „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” oraz „Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce”. Dziś Monte Cassino symbolizuje ludzkie poświęcenie i niewyobrażalne cierpienie w imię zwycięstwa!

Cześć i Chwała Bohaterom!

monte2

https://www.youtube.com/watch?v=Iab33qfDW-g